Kommenteeri

Testing, testing 1,2,3

Keskkoolist jäi selgelt meelde üks mõte - ükskõik, mida sa väidad, pead oma arvamust argumenteerima, põhjendama, miks sa midagi arvad/teed. Ehk siis igal tegevusel peaks olema alus. Maja ei hakata ehitama katusest, esialgu valatakse vundament ja pannakse seinad püsti. Kui need on vajaka, variseb ka kõige ägedam katus kokku.

Tõmban paralleeli spordisse. Tubli, sa käid trennis, sööd tervislikult. Aga kas sa oled mõelnud, kas sinu tegevus ka päriselt vastab sinu vajadustele? Kas see koormus, mida sa oma kehale annad, on piisav või ülemäärane? Kas söödud toit on mitmekülgne ning varustab sinu keha optimaalse koguse toitainetega? Kas ta sobib üldse sulle?

Viimase pooleteist aasta jooksul olen ennast igatepidi testinud. See on väga põnev, hariv, vajalik. 
Eelmise aasta kevadel käisin Spordimeditsiini SA-s ning lasin endale teha koormustesti
Miks ma läksin? Kuna ma käin regulaarselt jõusaalis, aga eraldi jooksmas, jalgrattaga pikki otsi ei tee (ehk justkui puudub aeroobne, kardio trenn), oli väike kartus sees, kas mu vastupidavus on ikka piisav, ehk peaksin selle endale kavasse võtma.
Aja broneerimine on lihtne, lihtsalt helistad ja paned aja kirja. Valisin oma koormustestiks jooksulindi. 
Kehale kleebitakse külge hunnik elektroode, oled juhtmetega masina külge kinnitatud ning siis pead veel jooksma, nii, et juhtmed küljest ei tuleks (ehk siis ei tohi lindilt maha kukkuda). Iga minuti tagant lisati kiirust ja lõpuks jooksed juba päris kiiresti, jalg läheb all lappama. Kuna minu pikad juuksed segasid elektroode, pidin juuksed krunni panema, mis kiire jooksmisega hakkas nii tugevasti vastu kukalt peksma, et ainuüksi sellepärast tahtsin juba “alla anda” ning jooksu katkestada.Kui jooks tehtud, pannakse sind kohe toolile istuma ning hakatakse mõõtma ja jälgima pulssi, kuidas ja kui kiiresti ta langeb.
Alguses ja lõpus oli ka spordiarstiga vetslus, kus tehti läbitud koormustesti kokkuvõtte.
Eelmise aasta seisuga (kui oli 29. aastane) oli minu taastumine võrreldav 19.aastase noorsportlase omaga! Jeeah! Pole paha!
Ja minu mure - kas peaksin ekstra tegema kardiot - ei pea, sest targas jõutreeningus teeb pulss nii üles kui alla liikumisi, mis omakorda treenivad vastupidavust!
Testi hind oli pisut alla 100€.

Selle aasta alguses käisin Synlabis tegemast Tervisesportlase paketti.

Selle puhul võetakse sul natukene verd, 12 analüüsi tarbeks, ning need on just tervisesportlase tervist arvestades olulised näitajad (immuunsüsteemi seisund, treeningkoormusest taastumine, mikrotoitainete sisaldus kehas jm). Testi hind, täiesti mõistlik, 41€.
Kas sa teadsid, et sa võid ohjeldamatult süüa piimatooteid (kui põhilisi kaltsiumiallikaid), aga kui sul kehas pole piisavas koguses D-vitamiini, siis see kaltsium sõidab sama targalt sinu kehast läbi kui ta sinna sai. Ja kui sul pole piisavalt D-vitamiini, siis sa ei ole just kordinatsiooni boss trennis. Kas sa päriselt ka peaksid sööma magneesiumit ja B6 vitamiini, sest seda reklaamitakse hooajaliselt apteegi reklaamides?

Testimiseks aega ette broneerima ei pea, tuleb lihtsalt söömata/joomata kohale minna ning 15 minutit oma hommikust ohverdada vere andmisele. Tulemused saabusid juba järgmisel päeval, meilile saadetakse failid, kus saab andmeid ise välja lugeda. Samuti selgitab ka arst saadud numbreid, see on sinu enda valida, kas telefoni teel või uuesti kohale minnes näost-näkku konsultatsiooni raames. Mina tegin viimase, sest mulle meeldib nii.

Ja naljakas ongi see, et kui kodus loed tulemusi ise ja mingi näitaja on normist väljas, suudad endale juba päris palju asju ette kujutada. Aga arstiga vesteldes oskab ta need kaldumised ära põhjendadaa ning ilmselgelt sind maha rahustada, et sul ikkagi ei ole parasiidina pesitsevad paelussi sees.
Ära ole reklaamiohver ega mängi doktor guuglit kodus. Mine tee test ja käitu lähtuvalt oma keha vajadustest. Mina saadan küll kõik oma kliendid nüüd vere testi tegema.

Tegin hiljuti ka toidutalumatuse testi NutriSmart. Käisin seda tegemas Kiisa apteegis, kus proviisor ja testi edasimüüja selle mulle kohapeal ära tegi. Kiisa apteegist ostes saab ka kõige soodsama diili Eestis, 89€.

Antud testi saab ka kodus edukalt teha. Kõik vajalikud vahendid sõrmest vere võtmiseks, purgikesed lahustega ja juhised, kuidas mida teha, lihtsasti arusaadavas keeles komplektis olemas. Test võtab aega ~40 minutit. Annab tagasisidet 57 erineva toiduaine kohta.

Kahju, aga minu “punase tule” talumatus on banaan, ananass, munavalge. “Kollane tuli” on õunal, tomatil. Õnneks kõik, mis puudutab piimatooteid, nendega on kõik korras. Samuti talun kõiki teralisi. Win!
Toidutalutamus ei ole toiduallergia. Talumatuse puhul sa ei pruugi üldse märgata, et su keha reageerib kuidagi moodi. Allergia puhul peaks kohe mingi lööve, ärritus välja lööma.

Olen teadlikult piiranud oma punaste-kollaste toiduainete kogust menüüs. Kui aus olla, ma mingit erinevust ei näe. Kahtlustan, et ma sõin lihtsalt üks periood päris tihti nii banaani, munavalget kui tomatit - iga päev, mitu korda päevas. Et asjale kinnitust saada, peaks mingi aeg tegema veel mõnd toidutalumatuse testi ja sellest siis keskmise tulemuse kokku panema. 
Igapäevasem lihtsam kehakoostise testimine on võimalik MyFitnessi klubides. Jawon ioi 353 kehaanalüsaator aseb sinu kehast läbi teatud lainepikkused ning võimaldab saada infot ja rohkemgi veel, alustades baasinfost (kaal, pikkus jne) ja lõpetades spetsiifilisemate näitajatega (lihasmass, rasva%, bioloogiline vanus jne).
Tulemused on 99% täpsusega ning soovituslikud tulemuste näitajad on kooskõlastatuses WHO’ga (Maailma Tervise Organisatsiooniga). Lisaks eelnevale infole kuvab Jawon põhiainevahetuse ning päevase soovitusliku kaloraaži.
See on lihtne, aga vajalik test treeningutega alustamisel, treeningute keskel, igal ajal. Kehaanalüüsi tasu on 15€.
Sina võid arvata, et sul on vaja kaalust alla võtta, tegelikult on sul vaja pigem “juurde võtta”, sega lihsmassi kasvatamise arvelt. Seda näen paljude naisklientide seas. Jahitakse keskkooliaegset kaalu, unustades, et vahepeal on sellest ajast möödunud 10-20-30 aastat, 2-3 last on sündinud, toidutalumatus välja löönud jm. Jätame kõik meelde - kehakaal on lihtsalt number! Oluline on see, millest see kehakaal koosneb! Pehme, lodev, “skinny-fat” keha, mis kerges tuuleiilis lendu läheb ja ei jõua 19 liitrist Saku Läte veekanistrit paika panna vs prink, “ülekaaluline” (lihaste arvelt), tugev keha, mis on võimeline maja ehituses meestega võrdväärset tööd teha. Valik on sinu, mis on olulisem. Aga point on see, et kehakoostise analüüs annab sulle mõnusalt infot, mida võtta arvesse treeningplaani/toitumise planeerimisel.

Veel täpsemat kehakoostist saab mõõta Põhja Eesti Regionaalhaiglas (Mustamäel). Telefonis tuleks öelda: “Keha koostise määramine luutihetust mõõtva aparaadiga (DXA-aparaadiga)". Seal käisin paar aastat tagasi, taaskord puhtas uudishimust. Tegemist on suure röntgenseadmega, nagu filmides. Viskad voodile pikali ja aparaat skanneerib su vaikselt läbi. Sina saad vastu põhjaliku graafiku. See on tasuline teenus, tol ajal maksis 17 eurot ja mõned sendid peale.

Testi ei peaks tegema alles siis, kui sa juba kahtlustad mingit muret. Tee see pigem ennatlikult, et olla kursis praeguse hetkeseisuga ning lähtuvalt sellest teha targemaid valikuid edaspidiseks! Kõik testima!

Lisa kommentaar

Email again: